Co w sypialni? Porady

Przytulność w sypialni to jedno, ale najważniejsze jest urządzenie jej według zasad, które umożliwią wygodny sen. W końcu łóżku spędzamy jedną trzecią życia. Tymczasem często nieświadomie zasady te łamiemy. Jakie zatem błędy popełniamy najczęściej i na co należy zwrócić uwagę urządzając sypialnię ?

 

Źle dobrany materac

Przez wiele lat pokutowała opinia, że najlepsze materace są twarde jak deska. Tymczasem dobry materac powinien być sprężysty i jednocześnie dostosowujący się do kształtów ciała, czyli ani za twardy, ani za miękki.
Jak to sprawdzić ? – otóż na dobrym materacu kręgosłup osoby leżącej na boku powinien być prosty – przy leżeniu na wznak powierzchnia materaca powinna oddawać kształt kręgosłupa.

 

Materac warto dobierać do ciężaru ciała – im mniej ważymy, tym powinien być bardziej miękki.

Dowiedz sie wiecej o materacach (kliknij tutaj)

 

Zbyt niskie łóżko

Materac nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze. Pozbawiamy się w ten sposób schowka na pościel , naturalnej wentylacji od spodu i co najważniejsze – fundujemy sobie dość niewygodne wstawanie. Materac lub tapczan powinien znajdować się na wysokości minimum 40-45 cm od podłogi. Co jeszcze istotne – materac leżący na podłodze szybciej się brudzi, często też pościel ‘wyciera’ podłogę, co nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Ponadto komfort snu jest inny, gdy jesteśmy ulokowani nieco wyżej.

 

Brak dojścia do łóżka

Dosuwanie łóżka w kąt pokoju nie jest dobrym pomysłem… W sypialni dwuosobowej jest to niefunkcjonalne – jedna osoba może przeszkadzać drugiej próbując dostać się na swoje miejsce. Warto zatem zapewnić dostęp do łóżka z obu stron. Jeżeli nie ma takiej możliwości i z jednej strony musi ono przylegać do ściany, zabezpiecz ją odpowiednio, np. tapetą, dywanikiem, boazerią. Taka ściana bowiem szybko się bowiem wyciera i jest narażona na zabrudzenia, z pewnością już po krótkim nie będzie wyglądać estetycznie.

 

Zapominamy o nocnym stoliku

Nocny stolik to mały mebel, ale za to niezwykle potrzebny! Nie musi to być szafka od kompletu – wystarczy cokolwiek, na czym da się postawić budzik, szklankę z wodą, odłożyć książkę. Zamiast klasycznego stolika czy szafki może to być np. spięty stos gazet.

 

Źle dobrane kolory

W salonie czy kuchni możemy wprowadzić w zasadzie dowolne kolory, w zależności od naszych osobistych preferencji. W sypialni jednak powinniśmy brać pod uwagę, jak kolory na nas wpływają. Krzykliwe, intensywne i zbyt jaskrawe barwy będą nas niepotrzebnie pobudzać. Tutaj warto dobrać kolory neutralne bądź wyciszające. Najlepsze będą wszelkie jasne odcienie, szarości, chłodniejsze odcienie, dobrze nastrajające do snu. Jeżeli decydujemy się na ciemne kolory, powinny mieć one stosunkowo neutralny charakter.

 

Za dużo rzeczy

Wychodząc z założenia, że do sypialni, najbardziej prywatnego terytorium w domu, wchodzą tylko domownicy, nie potrafimy zachować umiaru w jej zagracaniu. Dodatkowa szafka, deska do prasowania, wielka waliza stojąca w kącie to często sypialniana codzienność. Tymczasem prócz miejsca do spania, szafki nocnej, dużego lustra, najlepiej obejmującego całą sylwetkę i szafy naprawdę nic więcej w sypialni nie jest nam potrzebne. Zbyt wiele rzeczy utrudnia relaks i odpoczynek.

 

Zły rozmiar łóżka w stosunku do sylwetki

O tym muszą szczególnie pamiętać osoby wysokie. Łatwo jest obliczyć, jak duże łoże będzie dla nas najlepsze: jego długość powinna być ok. 20 cm większa od wzrostu. Szerokość to minimum 70 cm na osobę w łóżku 2-osobowym i 80 cm w 1-osobowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *